Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” został założony w 1946 roku we wsi Tuchomie przez małżeństwo aktorskie - Elżbietę i Tadeusza Czaplińskich. Premierowym spektaklem była „Szopka Polska” - Ludwika Szczepańskiego wystawiona na Boże Narodzenie w 1946 r. Z początku był to rodzinny, prywatny teatr wędrowny, który wędrował ze swoimi spektaklami od wsi do wsi wozem zaprzężonym w konie, saniami, a później samochodem ciężarowym zakupionym w urzędzie likwidacyjnym. Wraz z upaństwowieniem teatru w roku 1966 teatr otrzymał stałą siedzibę w Słupsku, przy ul. Waryńskiego 2, gdzie mieści się po dziś dzień.
Na historię teatru złożyło się kilka pokoleń wybitnych twórców teatru lalkowego, jednak największy wkład w kształtowanie wizerunku artystycznego miała Zofia Miklińska - wieloletni dyrektor artystyczny. Za dyrekcji Zofii Miklińskiej i Stanisława Mireckiego (lata 1969 - 1991) w „Tęczy” zorganizowano kilka naukowych sesji poświęconych tradycji i ludowości w polskim teatrze lalek, wiele wystaw scenografii teatralnej, konkursów dla najmłodszej widowni. W tym okresie zrealizowano szereg przedstawień nawiązujących do tradycji i kultury regionu pomorskiego, jak na przykład „Od Polski śpiewanie” J. Galewicza i M. Kossakowskiej, „Kaszubi pod Wiedniem” J. Karnowskiego, „Damroka i Gryf” N. Gołębskiej oraz „Remus - rycerz kaszubski” E. Mazurkiewicza. Interesujące wydaje się, że właśnie ten nurt tradycyjnych podań, legend oraz sztuk opartych na polskich obyczajach i obrzędach przez długie lata wyróżniał „Tęczę” z grona innych teatrów lalkowych w kraju. Ponadto aż 16 przedstawień doczekało się nagrania dla I Programu Telewizji Polskiej. Teatr występował nie tylko na polskich scenach lecz także na zagranicznych, jak choćby w Rumunii, Niemczech, Rosji, na Litwie, Białorusi , Jugosławii, w Iranie, we Włoszech, Turcji, Maroko, Słowenii, Słowacji, Estonii, Mołdawii, na Ukrainie, Węgrzech, na Łotwie, w Pakistanie, Tunezji, Serbii, Czechach, Finlandii, Indiach, USA.
Od roku 1991 dyrektorem naczelnym i artystycznym teatru jest Małgorzata Kamińska - Sobczyk, absolwentka wydziałów: aktorskiego i reżyserii PWST w Warszawie. W repertuarze teatru pojawiają się współczesne sztuki dla młodzieży „Samobajka” i „Igraszki z bajką” oraz przedstawienia obejmujące ważne problemy społeczne na przykład problem narkomanii „Podwórko marzeń” oraz problem uzależnienia od alkoholu „Zaczarowany Krokus”.
Od dnia założenia teatru do dnia dzisiejszego przygotowano 204 premierowych przedstawień. Widowiska te tworzyło wielu wybitnych reżyserów, scenografów, kompozytorów i animatorów. Warto przypomnieć chociażby takie nazwiska jak: Ali Bunsch, Rajmund Strzelecki, Adam Kilian - sztandarowe postaci polskiej plastyki teatralnej, Jerzy Derfel, Krzesimir Dębski, Katarzyna Gaertner, Witold Lutosławski, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Stachurski - czołowi kompozytorzy, również wspaniali reżyserzy: Jan Dorman, Janusz Galewicz, Krzysztof Rau, Wojciech Wieczorkiewicz, Stanisław Ochmański.
Warto w tym miejscu wspomnieć o licznych nagrodach i wyróżnieniach, jakie „Tęcza” zgromadziła w ciągu 65 lat działalności. Do najważniejszych należą: Grand Prix na VII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Zagrzebiu w 1974r. za spektakl „Od Polski śpiewanie” w reżyserii Zofii Miklińskiej, Srebrne Koziołki i nagrodę za reżyserię za spektakl „Przed zaśnięciem” w reżyserii Jana Dormana na Biennale Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu w 1981r., I nagrodę za sztukę „Podwórko marzeń” w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę dla Dzieci zorganizowanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w 1997r., Główną Nagrodę Krytyków w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży w Kłodzku w 1999r. za spektakl „Baśń o...” w reżyserii Małgorzaty Kamińskiej - Sobczyk, nagrodę za animację za spektakl „Złote serce” w reżyserii Małgorzaty Kamińskiej - Sobczyk przyznaną przez katowicki oddział ZASP na I Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice - Dzieciom” w 2002r., 2008-GRAND PRIX za spektakl „Metamorfozy” na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Nabeul (Tunezja).
Od kilku lat „Tęcza” bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Dramaturgii Współczesnej zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury, otrzymując w formie nagród 30-40% zwrot kosztów poniesionych na realizację.
Od roku 2001 Teatr Lalki „Tęcza” jest znany jako organizator międzynarodowych festiwali teatralnych. W 2001 odbyła się tu 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Nadbałtyckich. W 2003 roku teatr był pomysłodawcą i realizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży EUROFEST 2003. W czerwcu roku 2006 zrealizowana została impreza pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej EUROFEST 2006. W roku 2009 odbył się II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana EUROFEST 2009a w roku 2012 kolejna edycja festiwalu.
Więcej informacji na temat działalności Państwowego Teatru Lalki „Tęcza“
w Słupsku znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.teatrlalkitecza.pl
Masz pytania - zapraszamy do kontaktu:
Projektowanie stron www Słupsk Copyright © 2014