JMK w Runowie to jedyna w skali kraju niekomercyjna impreza dla wszystkich pokoleń – markowy produkt Pomorza. Można by zapytać dlaczego, przecież wiele jest w naszym regionie imprez, gdzie rodziny z dziećmi mogą spędzić czas wolny, nie płacąc za wstęp. No właśnie dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – w Runowie oprócz dobrej zabawy i miłej rodzinnej atmosfery odwiedzający mają możliwość czynnego zaangażowania w Strefie Kultury, Strefie Edukacji, Strefie Sportu oraz Wiosce Fantazji. Elementem szczególnym wydarzenia są też Jeździeckie Mistrzostwa Kaszub - profesjonalnie przygotowane zawody nie tylko dla sportowców, bowiem są one organizowane głównie z myślą o amatorach jeździectwa, tj. dzieci i młodzieży.
Od pierwszej edycji Mistrzostw partnerami wydarzenia są Lasy Państwowe. Leśnicy z Nadleśnictw Cewice, Lębork, Łupawa i Damnica w specjalnie przygotowanych namiotach edukacyjnych prezentują bogactwo pomorskich lasów, pracę leśników, a na dzieci czeka wiele konkursów z „leśnymi” nagrodami.
Nadleśnictwo Cewice na Pojezierzu Kaszubskim to mocno urozmaicony przyrodniczo krajobraz. Każdy zakątek jest bardzo malowniczy i można tu znaleźć swoje wymarzone miejsce: piękne, czyste jeziora, w których można powędkować i wypocząć, rezerwat przyrody „GRODZISKO RUNOWO” i Karwickie źródliska, arboretum leśne w Kozinie, dąb szypułkowy „ŚWIETOPEŁEK” (Najstarszy dąb na Pomorzu), do którego prowadzi ścieżka edukacyjno-przyrodnicza oraz wiele innych mniejszych przeuroczo położonych wśród leśnych ostępów.
Mimo wielu zagrożeń jakie płyną dla lasu leśnicy czuwają nad jego prawidłowym funkcjonowaniem przez cały czas. Służba leśna w razie potrzeby pracuje nawet w nocy, aby sprostać zagrożeniom i zachować naszą przyrodę w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Dzięki swoim działaniom leśnicy zapewniają trwałość lasu, zachowując jego dobra dla przyszłych pokoleń. Pamiętajmy, że po każdym przeprowadzonym wyrębie, najpóźniej w okresie pięciu lat Nadleśnictwa przeprowadzają nasadzenia!
Pracownicy Nadleśnictwa są w pełni oddani swojej pracy, a także działaniom prospołecznym. Praca leśników to nie tylko służba polegająca na ochronie, hodowli i prawidłowym gospodarowaniu lasami dla dobra całego społeczeństwa, ale także edukacja leśna oraz kultywowanie i szerzenie wartości przyrodniczo-kulturalnych. Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzania, korzystania i wypoczynku na łonie natury na terenie Nadleśnictwa Cewice.
Nadleśnictwo Łupawa położone jest w zachodniej części województwa pomorskiego. Krajobraz Łupawy i okolic ukształtowała epoka lodowcowa przed około 13,8 tys. lat podczas tzw. „zlodowacenia Wisły". Liczne ślady ustępującego lądolodu widać do dzisiaj w postaci rzecznych pradolin Łupawy i Skotawy, jezior, bagien, oczek wodnych i morenowych wzgórz. Lasy łupawskie kryją wiele świadectw historii. Na prawym brzegu rzeki Łupawy odkryto pochodzący z okresu neolitu rozległy zespół osadniczy założony przez ludność tzw. grupy łupawskiej kultury pucharów lejkowatych. Jest to najprawdopodobniej największe na ziemiach polskich i w Europie Środkowej tego typu cmentarzysko. Aktualnie na terenie Nadleśnictwa Łupawa znajdują się cztery ścieżki dydaktyczne: „Karwieńskie Uroczyska", „Rosiczkowy trap", „Dolina Rzeki Łupawy", „Słonecznikowy Trakt". Jedną z największych atrakcji na terenie Nadleśnictwa Łupawa są spływy kajakowe rzeką Łupawa. Przebycie szlaku wodnego wymaga ominięcia setek kamieni w korycie rzeki, pokonania dziesiątek zapór ze zwalonych drzew oraz elektrowni wodnych i jazach, walki z wiatrem i wysoką falą na jeziorach, a wszystko to przy szybkim nurcie i stałym ryzyku wywrotek. Wysiłek tych którzy zdecydują się podjąć te wyzwania nagrodzą malownicze krajobrazy Nadleśnictwa Łupawa i niezapomniana końcówka trasy, wypłynięcie na otwarte morze i lądowanie na bałtyckiej plaży.
Autorzy:
Joanna Todorowska
Marta Rutkiewicz
Masz pytania - zapraszamy do kontaktu:
Projektowanie stron www Słupsk Copyright © 2014